بخش Vip سئو مایند

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو مایند هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
ورود به بازار کار با سئو مایند

آموزش ویدیویی خوب است یا آموزش متنی ؟

مقالات طراحی سایت

در این مقاله آموزشی به شکل کاملا منطقی و با دلایل علمی ، بررسی می کنیم که برای یادگیری مهارت های مختلف ، از جمله طراحی سایت و برنامه نویسی ، آموزش های ویدیویی بسیار تاثیر گذار هستند یا آموزش هایی صرفا به شکل متون آموزشی

0
آموزش ویدیویی خوب است یا آموزش متنی ؟

باتوجه به زمینه فعالیت مجموعه سئو مایند در حوزه تهیه و ارائه دوره های آموزشی ویدیویی ( و به ندرت متنی ) ، تصمیم گرفتیم تا مقاله مختصر اما مفیدی در رابطه با منابع آموزشی نگارش کنیم . یکی از موضوعاتی که در مباحث یادگیری مهارت های جدید مطرح است ، موضوع منابع آموزشی است . از آنجایی که ما سالیان متمادی در مدارس و دانشگاه ها ، با کتاب و جزوه سر و کار داشتیم ، زمانی که قصد یادگیری مهارت های جدید را داشته باشیم ، ناخودآگاه اول از همه به دنبال منابع متنی همانند کتاب ، جزوه و یا فایل های pdf خواهیم بود . اما حقیقتا منابع آموزشی بسیار زیاد هستند و می توانیم با کمک گرفتن از این منابع ، در بهبود یادگیری خود گام بزرگی برداریم .

منابع متنی برای یادگیری

منابع متنی یکی از منابع آموزشی هستند که غالبا در شکل pdf یا کتاب های ضخیم می باشند . اگر شما قصد یادگیری مهارت های طراحی سایت را داشته باشید ، ممکن است عبارت ” کتاب آموزش طراحی سایت pdf ” را گوگل گنید و با منابع رایگان یا غیر رایگان مواجه شوید . زمانی که شما اقدام به دانلود یک کتاب نموده و شروع به خواندن آن خواهید نمود ، اگر این منبع برای طراحی سایت باشد و شما شخص صبوری نیز باشید ، ممکن است تا مراحلی با این منبع پیش بروید اما زمانی که به مراحل کد نویسی رسیدید ، احتمال دارد در اثر خطای چشم و یا دلایل مشابه ، خروجی مناسبی از نمونه کدهایی که برا شما نگارش شده است دریافت نکنید و یا اینکه حتی حوصله شما از سکوت و یادگیری به این روش به تنگ آید . اما این به این معنی نیست که منابع آموزش متنی مناسب نیستند .

حقیقت این است که برای یادگیری مهارت هایی که نیاز به تمرین و تکرار به صورت عملی وتجربی دارند می توان از منابع مناسب تری استفاده کرد چرا که مهارت شما بیانگر میزان یادگیری شما خواهد بود .

برخی مهارت های که می توان توسط منابع متنی یاد گرفت :

  • مهارت های درک و مشاهده ، اعتماد به نفس و روانشناسی
  • مباحث سخنوری ، جذب و ارتعاش
  • مهارت های ریاضی ، محاسباتی و استدلالی
  • ادبیات ، مشاعره ، تاریخ و فلسفه
  • مهارت های ICDL ( مهارت های هفت گانه رایانه )
  • و تمامی مهارت هایی که در آنها بیش از 80% مباحق تئوریک و خارج از حیطه عملی می باشد

اگر شما ده ها جلد کتاب در رابطه با یادگیری مهارت های طراحی سایت مطالعه نموده باشید اما هنوز هم دست به کد نشده و آزمون خطا ننموده و تجربه کسب نکردید ، پس هرگز قادر نیستید تا خود را فردی با مهارت بدانید . به همین دلیل برای یادگیری مناسب اینگونه مهارت ها ، بر اساس تجربه و همچنین بازدهی هنرجویانی که مدت های زیاد در کنار ما بودند ، توصیه ما استفاده از منابع ویدیویی و گام به گام با مدرس می باشد .

مزایای آموزش های ویدیویی

مهم ترین مزیت آموزش های به شکل ویدیویی این است که می توانید خود را در یک کلاس خصوصی به همراه مدرس تصور کنید که با تجربه و تخصص او ، مهارت هایی که نیاز دارید در اختیار شما قرار داده می شود و شما می توانید به راحتی ویدیو های آموزشی را در هر محل و زمانی ، حتی در تلفن همراه خود به راحتی استفاده کنید . در هر زمان از آموزش که مطالب برای شما گنگ بودند می توانید در بین زمان ویدیو جابجا شده و چندین بار مطالب مدرس را مرور کنید .

مهم تر از همه منابعی که به شکل ویدیویی توسط مراجع و موسسه های معتبر ارائه می شوند غالبا پشتیبانی مدرس را نیز دارند و از این جهت شما می توانید با خیالی آسوده ، تمامی اشکالات و سوالات خود را نیز مطرح نمائید .

مطالعه جزوه و کتاب عموما خسته کننده است اما در برخی موارد حقیقتا چاره جز مطالعه کتاب و جزوه نیست . اما بازدهی منابع آموزشی ویدیویی به اندازه بسیار زیادی مشخص شده است تا آنجایی که برای تمامی پایه های تحصیلی در حال حاضر ویدیو های آموزشی توسط مدرسین مختلف در حال تدریس و تکثیر می باشند . چرا که همواره تدریس از زبان مدرس بسیار تاثیر گذارتر از سکوت روی متن است . اما در این بین همانگونه که گفتیم ممکن است اشخاصی علاقمند به یادگیری از جزوات باشند و این مهم زمانی امکان پذیر است که منابع اصولی برای آن موضوع در دسترس بوده و وجود داشته باشد و همچنین امکان یادگیری موضوع مربوطه به شکل متنی نیز ساده باشد .

کدام منابع ویدیویی مناسب هستند ؟

همانطور که کمی قبل تر اشاره کردیم ، قبل از هرچیزی باید دید که آیا برای موضوعی که به دنبال آن هستیم منابع در دسترس هستند و یا اصلا وجود دارند یا خیر ؟ در مورد منابع ویدیویی در حال حاضر منابع بسیار زیاد هستند . اما موضوع اصلی اینجاست که کدام منابع برای یادگیری مهارت ها مفید هستند ؟

تصور کنید که شما قصد یادگیری آموزش بوت استرپ 5 را دارید که جهت طراحی صفخات وب برای طراحان از اهمیت بالایی برخوردار است . اگر همین جمله را گوگل کنید ، خواهید دید که وب سایت های آموزشی بسیار زیادی برا شما نمایش داده می شوند . هر کدام از وب سایت ها با مدرسین مختلف و سرفصل های مختلف ، تعداد جلسات متفاوت و هزینه های متمایز از هم ، که انتخاب درست در این شرایط بسیار مهم است . خوشبختانه منابع آموزشی ویدیویی به این دلیل که اکثرا از طریق وب سایت ها و به شکل آنلاین خریداری می شوند ، لذا کاربرانی که از آنها استفاده نموده و در اصل دانشجوی شرکت کننده در آن دوره بودند ، نظرات خود را در نهایت استفاده از دوره بیان می کنند . این نظرات برای شما بسیار مهم هستند چرا که تجربه کسانی را مشاهده خواهید کرد که قبلا وارد این دوره ها شدند و نهایتا تجربیات خود را با شما به اشتراک گذاشتند . توجه داشته باشید که در بین نظرات ارسال شده مطمئنا نظرات منفی نیز وجود خواهند داشت که مد نظر ما اکثریت آرا می باشد .

موضوع مهم بعدی تسلط مدرس است . در وب سایت هایی که با تجربه تر و معتبر تر هستند ، عموما یک پیش نمایش از پروژه نهایی ، یا در کل موضوعات آموزش داده شده در دوره برای شما قرار داده می شوند . حتی گاها پیش نمایشی از چند جلسه دوره ویدیویی نیز برای کاربران قرار داده شده است و شما می توانید بخوبی از بخش های داخلی دوره نیز یک دید کلی داشته باشید .

مدرس ، طرز بیان او و همچنین نحوه سرفصل بندی در دوره های ویدیویی ، چیزی است که شما را به سمت شرکت در آن دوره و خرید آن سوق خواهد داد .

برخی مهارت هایی که می توان با منابع ویدیویی از آنها بهترین نتیجه را گرفت :

  • طراحی سایت و برنامه نویسی ، طراحی اپلیکیشن
  • ادیت عکس و فیلم ، دوره هایی همچون فتوشاپ و افتر افکت
  • مهارت های پزشکی (درمانی یا دارویی شامل تزریقات ، نسخه پیچی و … )
  • دوره های فنی و عملی ( تراشکاری ، مکانیکی و … )

یکی از معیار ها معمولا در بین ما ایرانیان همواره قیمت است . قبل از خرید چیزی و قبل از توجه به کیفیت آن ، همیشه به دنبال پرسیدن قیمت هستیم ، دریغ از اینکه همیشه محصول ارزان بی کیفیت نیست و محصول گران نیز با کیفیت .!! این سنجش و دانش ما در رابطه با آن محصول است که ارزش آن را برای ما مشخص خواهد نمود . لذا پس از بررسی تمامی موارد گفته شده ، قیمت محصول را مورد بررسی قرار دهید .

نتیجه گیری

موارد گفته شده در بالا به شکل مختصر اما جامعی بودند و قصد داشتیم تا شما با مهم ترین تفاوت ها و ویژگی ها در دو منابع متنی و ویدیویی آشنا شوید ، چراکه می توان هر کدام از موارد را ساعت ها بررسی نمود . نهایتا نتیجه گیری کلی می تواند به این شکل باشد که قبل از هرچیزی باید نوع مهارت و آموزش مد نظر را مورد برررسی قرار داد . عموما مهارت های عملی ، مثل طراحی سایت ، جوشکاری ، تزریقات و … که نیاز به تجربه واقعی دارند از طریق یک کتاب یا جزوه معمولا نتیجه خوبی ندارند همانطور که مطالعه هزاران جلد کتاب شنا هرگز از ما یک شناگر ماهر نخواهد ساخت . اما زمانی که می توانیم عملا در بخش برای مثال طراحی سایت ، خروجی کدها را ببینیم و یا نحوه جوش دادن دو فلز به همدیگر را بخوبی مشاهده کنیم ، مطمئنا بازدهی ما از آموزش نیز بهتر خواهد بود . پس نوع مهارت خود را در نظر داشته و متناسب با آن نوع منبع خود را انتخاب کنید . امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد .

آموزش های فرانت

اولین بخش از طراحی یک وب سایت را قسمت فرانت آن تشکیل می دهد . بنابراین برای حرکت در مسیری درست باید ابتدا در این بخش مهارت های لازم را بدست آورد .

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه میتوان در کمتر از چند دقیقه به اصلی ترین تگ های زبان html مسلط شده و کدنویسی را شروع کرد یا ساختار کدهای html یک پروژه را درک کرد ؟ این مقاله برای شماست !

2

سیستم وردپرس را در حالت کلی میتوان در 5 سطح اصلی شروع به یادگیری نمود که در این مقاله تمامی این بخش ها به همراه زمان یادگیری هر قسمت را شرح خواهیم داد

6
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است